Jak przeprowadzić skuteczną fluoryzację zębów w warunkach domowych?

Jak przeprowadzić skuteczną fluoryzację zębów w warunkach domowych?

Dodane opinie gabinetów:

Polecam ten gabinet , jeden z najlepszych w Krakowie!
~Zuza
Świetna klinika w Warszawie, jakość wykonywanych usług na wysokim poziomie.
~Janek
Skuteczny przy leczeniu otwartym. Pomaga utrzymać kanały korzeniowe czyste i wolne od resztek.
Anna Wachlewski
Pięć gwiazdek
~Agata
Od dziecka bałem się leczenia kanałowego zwanego również leczeniem endodontycznym. Była to moja największa zmora. W czasie tradycyjnego leczen...
Adam
Afty bardzo często pojawiają się w mojej jamie ustnej..
m.
Suplementy dzisiaj mamy na wszystko, często ładnie zapakowane tak aby drożej sprzedać. Ja postawiłem na dietetyka i zdrowe odżywianie.
Daniel
Nie wiedziałam, że utrata zębów może nieść za sobą takie skutki uboczne. Dlatego tym bardziej powinniśmy dbać o naszą jamę ustną.
Kasia
Serdecznie polecam tę klinikę stomatologiczną wszystkim,którzy boją się dentysty. Pani doktor Izabela jest nie tylko wspaniałym fachowcem ale ...
~Krystyna
Pracownicy tej kliniki kompletnie zmienili moje zdanie o dentystach i obawy przed nimi (przeważnie mdlałem że strachu).
~Bartek

Fluoryzacja zębów jest szczególnie istotna dla dzieci w wieku od około 5 do 18 lat. Rola fluorku, wspólnie z edukacją, w prewencji rozwoju próchnicy jest nieoceniona. Fluor jest jedynym składnikiem zatwierdzonym przez FDA (Agencję ds. Żywności i Leków – instytucję odpowiedzialną m.in. za zatwierdzanie nowych leków), który wykazuje aktywny wpływ na zapobieganie próchnicy. Fluor w formie aminofluorków zmniejsza przyczepność bakterii oraz powstawanie płytki nazębnej, redukuje nadwrażliwość zębów, blokując kanaliki zębinowe, i wspiera proces remineralizacji szkliwa.

Pasta zawierająca fluor

Najważniejszą linią obrony jest stosowanie pasty do zębów o odpowiedniej zawartości fluoru. Jednak nie wszystkie pasty uwalniają tyle jonów fluoru, ile sugeruje producent. To zależy w dużej mierze od składników pomocniczych użytych w paście oraz od formy, w jakiej występuje fluor. Pasty zawierające fluorek sodu wymagają silnego środka myjącego, zwanego SLS (siarczan laurylu sodu). Pozostałe związki fluorkowe, takie jak monofluorofosforan (MFP) czy aminofluorki, również wymagają odpowiednich środków myjących lub ścierających. Istnieją dwie drogi, przez które fluor działa prewencyjnie w zapobieganiu próchnicy: jako wolny jon, który reaguje z związkami, z których zbudowany jest ząb, lub w formie związków profluorkowych, które są dostarczane do jamy ustnej, gdzie osadzają się lub strącają, uwalniając jon fluoru z czasem.

Fluoryzacja u dentysty

Oprócz stosowania pasty do zębów z fluorem, kluczowym aspektem jest fluoryzacja zębów. Badania wskazują, że fluoryzacja przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza u dzieci poniżej 18. roku życia, powinna mieć miejsce dwa razy w roku, co 6 miesięcy. Zastosowanie preparatu o wysokim stężeniu fluoru skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia próchnicy zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest ocena ryzyka wystąpienia próchnicy u dzieci i młodzieży. Osoby o niskim ryzyku nie odnotują dodatkowych korzyści płynących z fluoryzacji. Niskie ryzyko to brak początkowych lub kawitacyjnych ognisk próchnicy lub pierwszorzędnych i wtórnych zmian próchnicowych w ciągu ostatnich 3 lat, a także brak czynników, które mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Do czynników tych można zaliczyć m.in.: wysoki poziom bakterii próchnicotwórczych, złą higienę jamy ustnej, długotrwałe karmienie (butelką lub piersią), uwarunkowania genetyczne i rodzinne, wady szkliwa wrodzone i nabyte, wady genetyczne zębów, wielopowierzchniowe odbudowy, chemioterapię lub radioterapię, zaburzenia odżywiania, nieregularną opiekę stomatologiczną, dietę sprzyjającą próchnicy, aktywne leczenie ortodontyczne oraz narażenie na czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na powierzchnię korzeni i inne.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Fluoryzacja zębów jest najbardziej istotna dla dzieci w wieku od około 5 do 18 lat. U dzieci poniżej 6. roku życia zaleca się stosowanie lakieru o stężeniu fluoru 2,26% dwa razy w roku, natomiast u dzieci w wieku od 6. do 18. roku życia – profesjonalne stosowanie lakieru o stężeniu 2,26% co 3 lub 6 miesięcy lub stosowanie żelu do fluoryzacji o stężeniu fluoru 1,23% co 3 do 6 miesięcy. Żel zawiera 12 300 ppm fluoru. Najważniejsza metaanaliza przeprowadzona przez zespół Cochrane potwierdziła, że stosowanie żelu do fluoryzacji zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu, skutkuje znaczącym spadkiem próchnicy w stałych zębach dzieci. Ten efekt jest niezależny od początkowego poziomu próchnicy czy dostarczania fluoru z innych źródeł, takich jak spożycie wzbogaconej fluorową wodą czy korzystanie z wzbogaconej soli.

Dodane opinie gabinetów: (0)
Napisz opinię o gabinecie stomatologicznym
Ocena końcowa gabinetu:

Podobne gabinety stomatologiczne

M-DENTICA
Piotra Łodzińskiego 47, 15-672
5/5 (3 opinie)
Cosmodent Stomatologia
Strażacka 12d/2,
5/5 (4 opinie)
Unident
Powstańców Warszawy 27, 39-300
5/5 (4 opinie)
Dental Stomatologia
Szyperska 1, 61-745
5/5 (4 opinie)
Vitadent
Walerego Sławka 17, 30-633
5/5 (4 opinie)
AFTIDENT maść na pleśniawki
Przemysłowa 9, 35-105 Rzeszów
5/5 (4 opinie)
Dentes
Ks. J. Popiełuszki 6, 37-450
5/5 (3 opinie)
Prodent
Słonimskiego 1/65, 80-280
5/5 (4 opinie)
Estetica Beauty Dent
ul. Kurniki 4, 31-156 Kraków
Oceń gabinet
pierwszy
Blue Klinik
,
4.5/5 (8 opinii)

Ortodoncja w leczeniu wad wymowy
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeni...
Wpływ nadmiernego spożycia kawy i herbaty na zęby
Kawa i herbata są jednymi z najbardziej popularnych napoj&o...
Korony porcelanowe - jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w stomatologii estetycznej
Korony porcelanowe są jednym z najczęściej stosowanych ro...
Choroby przyzębia - rodzaje, przyczyny i metody leczenia
Przyzębie, czyli tkanka, która otacza i utrzymuje zęby w ...
Ortodoncja w leczeniu chrapania
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje s...
Związek pomiędzy chorobami zębów a stanem ogólnego zdrowia
Ogólny stan zdrowia człowieka jest ściśle związany z ko...
Choroby dziąseł - profilaktyka i leczenie
Zdrowe dziąsła są fundamentem silnych i zdrowych zębów....
Rola wirusów w rozwoju nowotworów
Wirusy od dawna są znanym czynnikiem prowadzącym do powsta...
Implanty co warto wiedzieć
Implant stomatologiczny to tytanowa śruba, która zostaje w...
Czym są afty w jamie ustnej?
Afta stanowi niegroźny ubytek błony śluzowej powstały w ...