Afta stanowi niegroźny ubytek błony śluzowej powstały w obrębie jamy ustnej, który ze względu na towarzyszące mu dolegliwości bólowe potrafi skutecznie zepsuć humor osobie się z nią borykającej. Afty nie są zaraźliwe i przechodzą po pewnym czasie samoistnie. Mimo to warto nie ignorować problemu, ponieważ jest bolesny, nieprzyjemny i wiąże się z uczuciem dyskomfortu. Stosowanie żelu do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej Aftident® złagodzi przykre objawy i pomoże przyspieszyć proces leczenia. Czym tak właściwie są afty, jak one wyglądają i jakie objawy dokładniej im towarzyszą?
Aftami w jamie ustnej możemy nazwać zmiany w postaci owrzodzenia lub nadżerek mierzących pomiędzy 0,5 mm a paroma centymetrami. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach (kwestia ta jest w głównej mierze uzależniona od rodzaju danej afty) na policzkach, języku, podniebieniu czy też wargach. Nie da się nimi zarazić, a przyczyn ich powstania może być naprawdę dużo (np. uwarunkowania genetyczne, uszkodzenia mechaniczne, stres, zła dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy chore zęby). Afty mogą brać się z powodów całkowicie niegroźnych dla zdrowia, jak również mogą stanowić znak, że organizm boryka się z poważniejszą chorobą lub dolegliwością.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z aftą? Przebieg ich powstawania może wyglądać różnie, jednakże zwykle zaczyna się jedynie od swędzenia i mrowienia w danym miejscu w obrębie jamy ustnej. Dopiero po jakimś czasie rozwija się w tym samym miejscu afta. Tworzy ją biały albo żółty nalot, który otoczony jest zaczerwieniem wskazującym na stan zapalny. Afta jest dość dokuczliwą dolegliwością ze względu na odczuwany ból oraz dyskomfort.
Wyróżniamy cztery rodzaje aft, które biorą się z odmiennych powodów i różnią się od siebie wyglądem. Są to: afty Suttona (afty duże), afty Mikulicza (afty małe), afty Bednara oraz afty opryszczkopodobne. Afty duże są chyba najbardziej uciążliwe spośród wymienionych. Są dużych rozmiarów, długo się goją i pozostawiają po sobie blizny. Nie występują jednak często i nie mają skłonności do nawracania się - w przeciwieństwie do aft małych. Afty Bednara zaś dotyczą jedynie niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich bezpośrednią przyczyną powstawania są uszkodzenia mechaniczne wykonane paznokciem podczas ssania kciuka. Afty opryszczkopodobne występują w formie skupisk i wyglądają jak opryszczka pierwotna.
Powstawaniu aft można częściowo zapobiegać, dbając o zdrowe odżywanie się, minimalizowanie stresu czy też regularne i prawidłowe mycie zębów. Są jednak przyczyny pojawiania się aft w jamie ustnej, na które nie mamy wpływu. Kiedy zatem już wystąpią, można łagodzić ich uciążliwe objawy poprzez stosowanie produktów kosmetycznych wspomagających gojenie, chłodzących i znieczulających dany ubytek błony śluzowej.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni