Zapalenie przyzębia przez długi czas nie będzie dawało o sobie znać, jednakże nieleczone prowadzi do utraty zębów! W Polsce na parodontozę choruje ok. 70 procent ludzi, a wynika to z faktu, że zaledwie 1/3 z nas wie, jakie są przyczyny tej choroby oraz jak można się skutecznie leczyć.
Parodontoza powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, które w naturalny sposób gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami. Jeżeli osad nie jest regularnie usuwany, szybko zmienia się w kamień nazębny, który drażni dziąsło, powodując obrzęk i ból. Jeżeli nie zahamujemy tego procesu, tkanki mocujące zęby ulegną uszkodzeniu, odsłaniając szyjki zębowe. Zęby będą wtedy dość luźno osadzone w szczęce i mogą zacząć wypadać.
Do niepokojących objawów parodontozy należą:
↓ krwawienie dziąseł,
↓ chwianie się zębów,
↓ oddech ma nieprzyjemną woń,
↓ dziąsła są zaczerwienione — swędzą lub bolą.
Należy pamiętać, że choroby przyzębienia nie zawsze można wyleczyć u stomatologa. Czasem sprawy musi wziąć w swoje ręce chirurg — jest to konieczne, gdy stan zapalny dziąseł obejmie głębokie tkanki przyzębia.
Istnieje również wiele prostych sposobów zapobiegania, tzw. domowego leczenia zapalenia dziąseł i rozwijającej się parodontozy, m.in.: używanie miękkiej szczoteczki, płukanki ziołowe, masaż dziąseł.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni