Afty to niezwykle często spotykana dolegliwość jamy ustnej. Przyczyną powstawania tych niezwykle bolesnych nadżerek lub owrzodzeń jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jak również przez wyrzynające się ósemki, choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty zazwyczaj znikają samoistnie, jednakże w niektórych przypadkach zdecydowanie potrzebna jest konsultacja lekarska.
Afty osiągają średnicę od 0,5 mm do 3 cm, jednak najczęściej nie są większe niż 5 mm. Afty często błędnie nazywane są pleśniawkami — kremowobiałymi nalotami, których przyczyną są grzyby, tzw. drożdżak. Aftowe zapalenie jamy ustnej objawia się pojedynczymi lub zebranymi w grupę aftami na policzkach, wargach, języku, a także podniebieniu miękkim.
Dużą rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają predyspozycje rodzinne, czyli czynniki genetyczne. Jeśli afty pojawiają się częściej niż raz w roku, można podejrzewać występowania aft nawracających.
Niezależnie od diagnostyki i ewentualnego leczenia ogólnoustrojowego należy także rozpocząć leczenie miejscowe, przy pomocy preparatu przeciwzapalnego i antyseptycznego, który zabezpieczy aftę i ochroni w ten sposób przed bólem.
Wybierając odpowiedni preparat, w szczególności dla dzieci, warto wziąć pod uwagę to, aby był on łatwy w aplikacji, także na trudno dostępnych miejscach jamy ustnej oraz miał przyjemny smak, który nie będzie w żaden sposób podrażniał delikatnej śluzówki.
W okresie leczenia warto zrezygnować z gorących napojów, ciepłych pokarmów oraz alkoholu, jak również lepiej unikać czekolady, owoców cytrusowych, mocno przyprawionych dań oraz innych potraw, które mogą podrażnić jamę ustną.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni