Powikłania w trakcie, jak i po leczeniu ortodontycznym dotyczą zarówno dziąseł, jak i samych zębów — mogą pojawić się na każdym etapie leczenie. Jakie są najczęstsze skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego? W jaki sposób można im skutecznie zapobiegać?
Leczenie ortodontyczne polega na ustawieniu zębów w taki sposób, aby przywrócić prawidłowy kształt zgryzu oraz poprawić estetykę rysów twarzy i uśmiechu. Efekt ten może zostać osiągnięty poprzez nałożenie niewielkich sił do zębów, co powoduje ich przemieszczanie do prawidłowej pozycji. Powikłania związane z leczeniem mogą pojawić się w trakcie albo tuż po jego zakończeniu. Do najczęstszy skutków noszenia aparatu ortodontycznego należą:
1. Przebarwienie szkliwa — próchnica zębów. Powikłania wiążą się z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarza dotyczących utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. Przebarwienia pojawiają się w okolicy przydziąsłowej zębów i wynikają z utraty substancji mineralnych szkliwa. Białe plamy mogą przekształcić się w próchnicę!
2. Choroby dziąseł i przyzębienia, m.in.: recesje, które związane są z odsłonięciem powierzchni korzenia, wynikającym z zaniku dziąsła w okolicy szyjki zęba.
3. Nadżerki oraz rany błony śluzowej — urazy te objawiają się powstawaniem niewielkich bolesnych ran i nadżerek śluzówki. Zazwyczaj pojawiają się w początkowym etapie leczenia — pierwsze dni od założenia aparatu.
4. Reakcje alergiczne na substancje chemiczne zawarte w aparacie ortodontycznym. Stopy metali zawierają w sobie nikiel, chrom i kobalt — metale powszechnie uznawane za przyczynę alergii kontaktowych.
5. Nawrót wady zgryzu — konieczny jest okres retencyjny, w którym utrwala się wyniki leczenia.
Ważne jest, aby pacjenci jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego starali się doskonalić umiejętność dbania o higienę jamy ustnej. Nie wolno zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u swojego lekarza dentysty.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni