Przyczyny kaszlu

Przyczyny kaszlu

Przyczyn kaszlu jest wiele - niektóre z nich można określić jako błahe, natomiast inne jako poważne, a więc z jednej strony obojętne dla zdrowia, a z drugiej mu zagrażające. Kaszel często bywa objawem przeziębienia i choroby. Kaszel uważany jest za bezwarunkowy odruch o charakterze nerwowym, który dla każdego człowieka jest reakcją wrodzoną, czyli nie musimy się go uczyć - przychodzi naturalnie.

Jakie są najczęstsze przyczyny kaszlu?
Odruch w postaci kaszlu może zostać uruchomiony przez rozmaite czynniki, substancje, a nawet obiekty. Pierwszym przykładem uruchomienia się bodźca kaszlu jest dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego, np. okruchu jedzenia, pyłku kurzu czy łyku napoju. Podobne działanie zauważymy, gdy w gardle, tchawicy lub w oskrzelach będzie zalegała wydzielina. Receptory kaszlu często mogą zostać również podrażnione podczas badania laryngologicznego czy podczas pobierania wymazów. Co do bodźców mechanicznych to kaszel może wywołać wdychanie spalin, dymu papierosów, a nawet perfum, które działają drażniąco na błonę śluzową. Z kaszlem zmagają się przede wszystkim astmatycy i alergicy, u których stan zapalny wywołany jest najczęściej przez pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, a także inne alergeny. Oprócz alergii, oczywiście z kaszlem mamy do czynienia, gdy w naszym organizmie pojawia się infekcja związana z inwazją wirusów lub bakterii.

Czy są jakieś inne przyczyny kaszlu?
Oczywiście, że tak. Kaszel może pojawić się podczas obrzęku płuc, zapalenia opłucnej, a także przy zapaleniu zatok, złamaniu żeber czy nawet niewydolności serca i chorób nowotworowych. Kaszel może mieć również charakter nerwowy, a więc jest to kaszel psychogenny, który nie ma przyczyn patofizjologicznych i najczęściej pojawia się w sytuacjach stresowych, czyli jego natężenie będzie wzrastać wraz ze zdenerwowaniem czy rosnącą tremą - taki kaszel w ogóle nie występuje w nocy, lub gdy osoba jest niezwykle na czymś skupiona. 

Dodane opinie gabinetów: (0)
Napisz opinię o gabinecie stomatologicznym
Ocena końcowa gabinetu:

Podobne gabinety stomatologiczne

Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 4.75/5 (12 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to jedna z najba...
Zapalenie przyzębia przez długi czas nie będzie...
Powikłania w trakcie, jak i po leczeniu ortodonty...
Cefalometria to zdjęcie RTG czaszki z pozycji boc...
Decyzja o usunięciu zęba zawsze wynika z pewnej ...
Leczenie kanałowe, zwane również endodont...