Pierwsza proteza zębowa

Pierwsza proteza zębowa

Decyzja o usunięciu zęba zawsze wynika z pewnej konieczności. Lekarz dentysta powinien zaplanować dalsze postępowanie, ponieważ możliwości jest wiele — można założyć implant, protezę zębową stałą lub ruchomą.

Dlaczego wybór protezy jest tak ważny? Ponieważ brak nawet jednego zęba będzie negatywnie oddziaływać na cały zgryz. Zęby, jako że są dynamiczne, powoli zaczną się przesuwać w kierunku wolnej przestrzeni. Może również dojść do rozchwiania zębów i powstania wszelakich wad zgryzu. Przesunięte lub przekrzywione zęby są bardziej podatne na próchnicę i chorobę przyzębia. Niepełne uzębienie będzie również doprowadzać do wad wymowy lub uniemożliwi dokładne gryzienie pokarmu — zaburzenia trawienia.

Ilość brakujących zębów oraz zasobność środków pieniężnych to zasadnicze kwestie, które pomogą Państwu dokonać wyboru metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem są implanty — koszt jednego zęba to kwota około 4 tysięcy zł. Brak kilku zębów można uzupełnić mostem protetycznym, tzw. protezą zębową stałą. Trzecim rozwiązaniem jest proteza zębowa ruchoma — stosuje się ją w przypadku braku kilku zębów i całkowitego uzębienia.

Protezę zębową użytkuje się tylko w dzień, a na noc wyjmuje, aby dziąsła i błony śluzowe odpoczęły. Zakłada się, że proces adaptacyjny nowej protezy zębowej trwa od miesiąca do kilku miesięcy. Warto pamiętać, że protezy zębowe zaleca się wymieniać na nowe, co najmniej, co 5 lat, ponieważ dziąsła z wiekiem zmieniają kształt.

Aby zadbać o swój komfort i zdrowie, należy regularnie czyścić protezę zębową i pozostałe w jamie ustnej zęby. Do czyszczenia protezy powinno się stosować specjalne preparaty przeznaczonego do tego celu, np.: pasty do czyszczenia protez, tabletki czyszczące oraz proszki szybko czyszczące.

Dodane opinie gabinetów: (1)
Ireneusz
Bardzo ważne aby proteza była dokładnie dopasowana, to znacznie zwiększa komfort użytkowania.
Napisz opinię o gabinecie stomatologicznym
Ocena końcowa gabinetu:

Podobne gabinety stomatologiczne

Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń gabinet
pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 4.75/5 (12 opinii)
Ocena: 5/5 (8 opinii)

Stomatologia dziecięca nierozłącznie powiązana...
Niestety, ale twoje zęby zawodzą cię? Nie martw...
Najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę, po...
Szukając masażysty, możemy spotkać się z wiel...
Zdrowe i pełne uzębienie to wizytówka, na...
Most porcelanowy to jedna z wielu metod uzupełnia...