Co zrobić, gdy ząb jest złamany?

Co zrobić, gdy ząb jest złamany?

Najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę, ponieważ złamany ząb można wyleczyć. Należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na uratowanie zęba, ponieważ nieleczony ząb stopniowo będzie coraz słabszy, co grozi jego stałą utratą. Jeśli złamanie nastąpiło w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można przykleić lub odbudować. Znacznie gorzej jest, gdy do złamania doszło w obrębie miazgi.

Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposób, np.: po upadku, podczas sportów kontaktowych czy po uderzeniu. Przyczyną złamania lub pęknięcia mogą być także niektóre pokarmy, m.in.: twarde cukierki, kawa, suszone owoce, napoje gazowane, napoje energetyczne, ponieważ prowadzą do rozwoju próchnicy. Innym źródłem uszkodzeń zębów jest choroba okluzyjna, podczas której dochodzi do zaburzenia kontaktu górnych zębów z dolnymi — w wyniku zgrzytania zęby będą się ścierać i kruszyć.

Poniżej przedstawimy trzy rozwiązania, które najczęściej proponują stomatolodzy w przypadku leczeni złamanego zęba:

1. Bonding polega na odbudowie ukruszonych lub ułamanych zębów za pomocą kompozytu stomatologicznego — perfekcyjnie sprawdzi się przy niewielkim pęknięciu lub przebarwionych zębach.

2. Licówki to cienkie płatki, które mocuje się na przedzie zęba, by stanowiły jego naturalne przedłużenie i zmieniły wygląd na bardziej estetyczny.

3. Korony — to szczególnie skuteczne rozwiązanie, gdy ząb jest bardzo uszkodzony. To jedna z najczęstszych metod rekonstrukcji uzębienia. Koronę zakłada się na zęba, aby go wzmocnić, nadać pożądany kształt oraz zwiększyć estetykę.

Dodane opinie gabinetów: (0)
Napisz opinię o gabinecie stomatologicznym
Ocena końcowa gabinetu:

Podobne gabinety stomatologiczne

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Powikłania w trakcie, jak i po leczeniu ortodonty...
Zdrowe i pełne uzębienie to wizytówka, na...
Piękny, śnieżnobiały uśmiech to jedna z najba...
Leczenie kanałowe, zwane również endodont...
Najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę, po...
Decyzja o usunięciu zęba zawsze wynika z pewnej ...