Aparat ortodontyczny a ciąża

Aparat ortodontyczny a ciąża

Czy aparat ortodontyczny w ciąży to dobry pomysł? Istnieje dość spora lista przeciwwskazań związanych z zakładaniem aparatu stałego w ciąży. Przede wszystkim, zanim ortodonta http://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/ortodoncja rozpocznie leczenie ortodontyczne, musi wykonać szczegółowy plan działania, do którego nie tylko są potrzebne wyciski, ale również zdjęcia rentgenowskie. Wykonywanie zdjęcia RTG, które wiąże się z promieniowaniem, nie jest wskazane w ciąży, ponieważ wiąże się ze stanem zagrażającym życiu dziecka.

Niezwykle często leczenie ortodontyczne związane jest z koniecznością usunięcia zębów (zazwyczaj ósemek), a w pierwszym trymestrze ciąży nie jest wskazane wyrywanie zębów ze względu na konieczność podania znieczulenia. Usunięcie zęba doprowadza również do znacznego osłabienia organizmu. Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjenci zazwyczaj odczuwają dyskomfort - przede wszystkim ból dziąseł oraz ból zębów. Oczywiście przyszłe mamy mogą dodatkowo skarżyć się na inne dolegliwości związane z przebiegiem ciąży, np. mdłościami. Ogólne samopoczucie mamy będzie niskie, a aparat ortodontyczny wcale nie poprawi sytuacji. 

Nie poleca się zakładać aparatu ortodontycznego w ciąży, ponieważ konieczne jest wówczas niezwykle szczegółowe dbanie o jamę ustną. Oczywiście jeżeli pacjentka jest już w trakcie leczenia ortodontycznego, a zaszła w ciążę, to nie ma konieczności przerywania leczenia - wystarczy tylko powiedzieć dentyście prowadzącemu leczenie ortodontyczne, w takim wypadku nie będzie on wysyłał pacjentki na kontrolne zdjęcia RTG.
Oczywiście to czy leczenie ortodontyczne zostanie przerwane, czy nie, zależy przede wszystkim od samopoczucia pacjentki - jeżeli leczenie będzie kontynuowane, pacjentka musi jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Konieczna jest dokładna higiena jamy ustnej, jak również zbilansowana dieta, z której trzeba wykluczyć słodycze, żeby nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Wszystkie kobiety, które chcą rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym w czasie ciąży, powinny odłożyć leczenie w czasie, a jeżeli pacjentka, nosząc już aparat zaszła w ciążę, trzeba podjąć decyzję na podstawie konsultacji z ortodontą prowadzącym leczenie. 

Dodane opinie gabinetów: (0)
Napisz opinię o gabinecie stomatologicznym
Ocena końcowa gabinetu:

Podobne gabinety stomatologiczne

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 4.75/5 (12 opinii)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)

Piękne, lśniące i białe zęby są marzeniem ni...
Stomatologia dziecięca nierozłącznie powiązana...
Zęby są równie ważne jak wszystko inne w organ...
Implanty to kategorycznie najbardziej rentowna for...
Z roku na rok aparaty ortodontyczne cieszą się c...
Nadwrażliwość zębów objawia się poprzez dotk...